Spánok je bezpochyby dôležitou súčasťou každej živej bytosti, človek určite nie je výnimkou. Počas procesu spánku sa fyzicky regeneruje telo, oddychuje chrbtica, svaly a kĺby, no takisto sa čistí myseľ. Ak sa nám snívajú sny, dokonca aj tie hrôzostrašné, prebieha prospešné a potrebné čistenie psychiky. Sny však prichádzajú spravidla počas kvalitného, respektíve hlbokého spánku. No vieme, že tento stav nemusí byť vždy pravidlom a niekedy sa celú noc viac menej len prehadzujeme z boka na bok a cítime sa skôr ako v takom štádiu medzi spánkom a bdením. Výsledkom je slabá regenerácia a fakt, že ráno sa cítime všelijako, len nie odpočinuto. „Odmenou“ za tento nekvalitný spánok je však takisto aj fyzická bolesť vyššie zmienených svalov, chrbtice či bedier.Budík v posteli
Pod takýto nedokonalý spánok sa nemusí podpisovať len stresové obdobie, zdravotné problémy či fakt, že sme cez víkend vypustili paru, ale v mnohých prípadoch je príčinou posteľ, konkrétnejšia však preležaná, staršia či nevyhovujúca matrac.

  • Aj napriek tomu, že sa posteľ javí z hľadiska pohodlia ako dominantný prvok, skutočné pohodlie spánku určujú práve matrace.
  • Z hľadiska postele sa pod komfort spánku podpisujú z 20 % rošty a až z 80 % je faktorom matrac.

Z hľadiska stálosti dokážu kvalitné matrace vydržať 7 až 10 rokov, pričom priemerný matrac cca 5 rokov, no a ten „za super výhodnú cenu“ prinajlepšom 1 rok. Vravíme najmä o cítiteľnej stránke, kedy nekvalitný matrac zostane už po pravidelnom ročnom užívaní preležaný a v čoraz horšom stave bude aj jeho hygiena kvôli indispozícii vlastností, k akým sa radí odvádzanie potu či vetranie. Menej kvalitné alternatívy takisto nehľadia na špecifickú zónovú tvrdosť a ďalšie, voľným okom nepatrné, avšak pre kvalitný spánok veľmi dôležité vlastnosti.Spiaca žena v posteli, žena ležiaca na posteli, šťastný spánok

  • Tie môžu byť zároveň príčinou toho, v akom stave sa nachádza naša pravidelná telesná i duševná regenerácia, respektíve psychický a fyzický stav, najmä po niekoľkých rokoch pravidelného používania.