Spánok je bezpochyby dôležitou súčasťou každej živej bytosti, človek určite nie je výnimkou. Počas procesu spánku sa fyzicky regeneruje telo, oddychuje chrbtica, svaly a kĺby, no takisto sa čistí myseľ. Ak sa nám snívajú sny, dokonca aj tie hrôzostrašné, prebieha prospešné a potrebné čistenie psychiky. Sny však prichádzajú spravidla počas kvalitného, respektíve hlbokého spánku. No vieme, že tento stav nemusí byť vždy pravidlom a niekedy sa celú noc viac menej len prehadzujeme z boka na bok a cítime sa skôr ako v takom štádiu medzi spánkom a bdením. Výsledkom je slabá regenerácia a fakt, že ráno sa cítime všelijako, len nie odpočinuto. „Odmenou“ za tento nekvalitný spánok je však takisto aj fyzická bolesť vyššie zmienených svalov, chrbtice či bedier.
Pod takýto nedokonalý spánok sa nemusí podpisovať len stresové obdobie, zdravotné problémy či fakt, že sme cez víkend vypustili paru, ale v mnohých prípadoch je príčinou posteľ, konkrétnejšia však preležaná, staršia či nevyhovujúca matrac.
- Aj napriek tomu, že sa posteľ javí z hľadiska pohodlia ako dominantný prvok, skutočné pohodlie spánku určujú práve matrace.
- Z hľadiska postele sa pod komfort spánku podpisujú z 20 % rošty a až z 80 % je faktorom matrac.
Z hľadiska stálosti dokážu kvalitné matrace vydržať 7 až 10 rokov, pričom priemerný matrac cca 5 rokov, no a ten „za super výhodnú cenu“ prinajlepšom 1 rok. Vravíme najmä o cítiteľnej stránke, kedy nekvalitný matrac zostane už po pravidelnom ročnom užívaní preležaný a v čoraz horšom stave bude aj jeho hygiena kvôli indispozícii vlastností, k akým sa radí odvádzanie potu či vetranie. Menej kvalitné alternatívy takisto nehľadia na špecifickú zónovú tvrdosť a ďalšie, voľným okom nepatrné, avšak pre kvalitný spánok veľmi dôležité vlastnosti.
- Tie môžu byť zároveň príčinou toho, v akom stave sa nachádza naša pravidelná telesná i duševná regenerácia, respektíve psychický a fyzický stav, najmä po niekoľkých rokoch pravidelného používania.