Predpokladaná dĺžka života domácich mačiek je oveľa vyššia ako v prípade  života mačky žijúcej  v prírodných podmienkach. Ak  v prírode mačky žijú asi 5-7 rokov, potom domáca mačka  priemerne  dosiahne vek 14 rokov. Za dodržania určitých pravidiel sa ich životnosť môže pohybovať od 8 do 25 rokov. Ako dlho bude vaša mačka žiť závisí od rôznych faktorov a v mnohých ohľadoch hlavne  od vás.

kočka

  • Sledujte pohodu domáceho maznáčika Všimli ste  si, že jej  chýba chuť do jedla, je  letargická – naliehavo sa obráťte na veterinárneho lekára. Každá choroba odoberá mačku o silu a vitalitu. Lekár Vám poradí aj potrebné očkovanie a požadované doplnky stravy.

  •  Poskytnite mačke príležitosť viesť aktívny život. Vráťte jej hry a nechajte ju ísť aj vonku . U domácich zvierat, ktoré trávia čas  iba na pohovke, je očakávaná dĺžka života významne znížená. Vytvorenie  správneho  pohybu  mačiek pomôžeme  špeciálnymi hračkami alebo vonkajším prechádzkam.

kočička

  • Nenechajte mačku chodiť bez dozoru. Domáca mačka na ulici môže skončiť v pazúroch  psov, dostať sa pod kolesá auta, chytiť čokoľvek od pouličných mačiek alebo dokonca sa aj  otráviť.
  • Sterilizujte svoje domáce zviera  Sterilizované mačky a mačky žijú v priemere o 2-3 roky dlhšie ako ich náprotivky. Tehotenstvo a pôrod je pre mačku naozaj veľké zaťaženie, takže mačky často žijú kratší život. Okrem toho sterilizácia chráni pred rôznymi chorobami a stresmi.
  • Správne vybrať stravu Vyvážená strava predlžuje život vášho domáceho maznáčika a chráni pred , zlyhaním obličiek, alergiami, obezitou a inými chorobami. Kŕmiť  treba vášho domáceho maznáčika trikrát denne a uistiť sa, že zviera nie je prejedené- čo dávať žrať- poradí zverolekár podľa plemena

  • Zo všetkého najviac ale na Vašu mačičku vplýva Vaša láska a starostlivosť. Prihovárajme sa jej, rozmaznávajme ju. Odvďačí sa nám krásnym pradením a pohľadom. Vytvorme jej v byte ,alebo na balkóne ležovisko, kde spokojne môže polihovať na slniečku. Pozor ale, nie vždy znesie mačka operenca vo Vašom byte alebo psíka. Niekedy si vytvoria priateľský vzťah, inokedy nie. Skrátka tak ako aj my ľudia. Niekedy si so svojími spolubývajúcimi rozumieme ,inokedy nie. Tak sa teda nečudujme!

5/5 - (1 vote)