Možno ste už v minulosti riešili problémy s upchatým odtokom, pričom ste sa snažili použiť všetky dostupné prostriedky. Keď nepomáhal praktický zvon, tak ste sa snažili odstrániť možnú prekážku v odtoku nejakým drôtom, ktorý dokázal nahromadenú nečistotu preraziť. Približne rovnako sa pri odstraňovaní problémov s odtokmi a kanalizáciu postupovalo v minulosti, od čoho aj vzniklo pomenovanie takéhoto čistenia – krtkovanie. Drôt v kanalizácii postupuje rovnako ako krtko a snaží sa preraziť príčinu problému. Majstri v minulosti a často ešte aj dnes používali na takéto čistenie pevný drôt, ktorý sa otáčaním posúval do potrubia a dokázal spriechodniť upchaté potrubie. Musíme dodať, že s neistým výsledkom.

kuchynský drez

Dnešné moderné postupy čistenia kanalizácie majú už s týmto drôtom spoločný iba názov krtkovanie, aj keď jedna z metód čistenia kanalizácie je veľmi podobná dávnemu krtkovaniu. Aj dnes sa na čistenie kanalizácie používa oceľová pružina, ktorú však do potrubia posúva výkonný elektromotor, takže aj pri tomto „starovekom“ postupe je už výsledok násobne úspešnejší.

sprchovací kút

Oveľa častejšie sa dnes používa vysokotlakové čistenie, kedy sa do kanalizácie zavedie akýsi bežec s tryskami, ktorými pod veľkým tlakom a viacerými otvormi vystrekuje prúd vody na steny kanalizácie. Môžete si to predstaviť, akoby ste vnútorné steny kanalizácie vystriekali extrémne výkonnou „wapkou“, takže steny po takomto čistení vyzerajú ako u nového neznečisteného potrubia. Takýto postup vysokotlakovým čistením sa používa nielen pri problémoch s potrubím, ale veľmi často je tento postup vhodným nástrojom prevencie kanalizácie a potrubia. Rovnako ako u zubára sú zo stien potrubia odstránené všetky povlaky ako pri dôkladnom čistení zubov. Takéto potrubie je ako nové a nezachytáva ďalšie a ďalšie nečistoty, ktoré by časom určite spôsobili zužovanie prierezu potrubia a nakoniec aj jeho upchatie.