Peniaze, peniaze a peniaze…celý svet sa okolo nich točí. Určite každý alebo skoro každý z nás chce mať peňazí viac. My vám poradíme, čo robiť, aby ste si peniaze ušetrili. Aj keď z vás nespravíme cez noc milionára, môžu vám naše rady dopomôcť ušetriť nejaké to euro k dobru.

autobus

1, Neplaťte za vedenie účtu
Mnohí z nás sa nad svojím bežným účtom nezamýšľajú. Ak si však myslíte, že nemôžete ušetriť na bežnom účte, mýlite sa. Väčšina ľudí by mohla mať účet zadarmo alebo za omnoho menší poplatok, ktorý aktuálne platia. Na trhu existuje množstvo bán, konkurencia je veľká, čiže banky sa predbiehajú v rôznych výhodných ponukách pre klientov. Taktiež existujú online banky, ktoré síce nemajú kamenné pobočky, ale za to majú oveľa nižší poplatok za vedenie účtu. Treba sa len informovať a vybrať si.

2, Zmena dodávateľa energií, mobilného operátora
Podobná situácia ako v predchádzajúcom bode. Na trhu existuje  veľa dodávateľov energií, mobilných operátorov a podobne. Možno ste zvyknutý a kvôli svojej pohodlnosti, alebo strachu z neznámej značky nechcete radšej nič meniť. Je to však chyba, lebo aj v tomto prípade viete ušetriť značné množstvo peňazí.
3, Spomaľte
V tomto prípade máme na mysli spomalenie vašej jazdy. Možno sa to nezdá, ale v dlhšom časovom horizonte viete pekne ušetriť, ak nepôjdete na diaľnici 150 km/hod., ale pôjdete napríklad 110 km/hod. Pozitívum je tiež, že predídete aj prípadným pokutám za prekročenie rýchlosti a takisto sa vaša jazda stane trochu bezpečnejšia.

autobus

4, Varte si
Varením môžete ušetriť. Stravovanie v reštauráciách a fastfoodoch je zbytočne predražené. Aj keď sa to nemusí zdať, ale je to nákladné, ak sa každý deň v práci idete stravovať do podnikov. Ak sa dá, varte si obedy do práce doma a neobjednávajte si ich vonku v reštaurácii. Ešte výhodnejšie je, keď navaríte rovno väčšiu porciu aj pre vášho partnera, ktorý sa môže tiež takto stravovať.

5, Používajte viac verejnú dopravu
Cestovať do práce autom je pohodlné, ale na druhej strane aj nákladné. Skúste začať cestovať hromadnou dopravou. Z dlhodobého hľadiska ušetríte peniaze, no a niekedy taktiež nervy, lebo nemusíte autom stáť v ranných a poobedňajších zápchach, nemusíte mať stres, kde v preplnenom meste zaparkujete a taktiež tým, že budete využívať hromadnú dopravu prispievate k menšiemu znečisteniu, čiže je to aj ekologické.