Ak milujete knihy a žiadate si spestriť svoj repertoár, je tu príležitosť. Radi vám poskytneme aspoň krátky zoznam literatúry, ktorá znechutila a niektorých zase nadchla svojou úprimnosťou. Asi by ste sa divili koľko známych kníh sa snažili pred nami ukrývať.

knihovna

1.Prekrásny nový svet, Aldous Huxley
Jedinečný kúsok literatúry, ktorý nemal svoje obdoby. Huxleyho kniha publikovaná rokom 1932, rozpráva príbeh dyspotickej budúcnosti prenesenej až do absurdného sveta, kde sú ľudia predelený na dve kasty, ktorá musí zodpovedať ich inteligencií. Celá knižka naznačuje svet bez ľudskosti, veľmi chladný a podriadený čisto technológiám. Zákaz tejto knihy vznikol ihneď, roku vydania, kedy sa tak rozhodla Írska vláda. Odôvodnenie? Referovanie na sexuálne prvky, vnímanie totalitnej budúcnosti, vulgárny jazyk. Ak máte záujem sa oboznamovať aj s inými knihami dyspotickej budúcnosti nájdete ich veľmi veľa. Najznámejším autorom je George Orwell, ako aj Anthony Burgess alebo Margaret Atwood atď.

2. Kto chytá v žite, J.D. Salinger
Knižka, ktorou nás oboznamuje už stredná škola má toho tiež veľa za sebou. Sťažovanie na túto knihu vzniklo práve vďaka jej vulgárnemu jazyku. Možno sa vám to dnes zdá až smiešne, no v tej dobe, bol Salinger chápaný naozaj ako autor, ktorý dokáže porozumieť mladým ľuďom. A ani dnes to niektorý spomedzi nás nemôžu odmietnuť. Na druhej strane, z pohľadu dospelých, mládež skôr kazil. Kniha opisuje postavu Holdena Caufielda, sedemnásť ročného chlapca a jeho svojský prejav, ako aj chápanie/nechápanie sveta.

3.Lolita, Vladimir Nabokov
Ak vás neuchvátila vyššie uvedená téma, máme tu niečo intímnejšie. 12-ročné dievča, ako model ženskosti a atraktívnosti? Vladimir Nabokov podnes šokuje svojou kontroverznou myšlienkou, niet divu, že viaceré krajiny túto knižku zakázali. Ak hľadáme v literatúre ešte nejake kontroverzné ženy či vzťahy, prikláňať sa k tomu môže aj Miláčik alebo Pani Bovaryová.

lampa

4.Satanské verše, Salmon Rushdie
V roku 1988 vyšla jedna z kníh, ktorá vyvolala rôzne reakcie, najtemperamentnejšie prichádzali hlavne z východných miest Pakistanu, Iránu či Indie. Autor magického realizmu vykresľuje veľmi diskutovanú tému a to pohľady na konflikty medzi východnou mystikou a západným racionalizmom. Sám autor musel byť chránený Scotland Yardom. Niektorý prekladatelia a nakladatelia boli zavraždení
Veľmi kontroverznou americkou skupinou bola tzv. Beat generation, ktorá sa prejavovala hlavne svojím otvoreným liberálnych štýlom života. Za ich známych autorov je považovaný Jack Keroauc a Allen Ginsberg. Neďaleko od nich môžeme objaviť ešte jedného známeho a podnes tiež veľmi obľúbeného autora Charlesa Bukowskeho, opitého a napriek tomu poetického.

Všetci najslávnejší autori nezačínali hneď na prvýkrát velebnými ohlasmi na ich diela. Na určité doby, kedy sa vyskytol ich hlas a zasahovanie do veľmi tabuizovaných tém, ich ale nakoniec zaradil do veľmi obľúbených a čítaných kníh. Zvedavosť je nám prirodzená a zakázané ovocie chutí napokon najlepšie.