·         Kanadský šprintér Ben Johnson.
Atletika je jedna z najstarších športových disciplín. Vyžaduje obrovskú kondíciu a ovládanie tela. V roku 1988 porazil na olympiáde kanadský šprintér Ben Johnson svojho najväčšieho rivala. Avšak po preskúmaní vzorky jeho moču, sa objavili zakázané steroidy. Z oslavovaného víťaza sa stal odsudzovaný podvodník. Jeho úžasný rekord mu bol odobraný, dostal 2 roky zákaz závodenia. Sám sa vyjadril : „Prečo by som mal byť čistý, keď všetci ostatný podvádzajú?“ Neskôr priznal, že ho s dopingom zoznámil jeho tréner. Po jeho druhom dopingovom škandále bol doživotne diskvalifikovaný.

doping

·         Cyklista Lance Armstrong
Kto by už nepočul o úžasných výkonoch cyklistu Lance Armstronga, ktorý ohuroval svet aj svojím víťazstvom nad rakovinou. Hoci doping vytrvalo odmietal, v roku 2012 bol na základe priznaní svojich tímových kolegov, ktorí všetci priznali užívanie zakázaných látok. Hoci vyhral 7krát prestížnu Tour de France, po obvineniach z najdômyselnejšieho dopingového podvodu, sa sám priznal. Boli mu odobrané všetky jeho tituly, dostal zákaz zúčastňovať sa všetkých športových podujatí, a dokonca americká vláda požaduje vrátenie všetkých dotácií, ktoré dostal.

závod

·         Atlétka Marion Johnesová
Na OH v Sydney priam explodovala úspechom. Úžasná americká atlétka získala z OH v Sydney, rok na to na MS v Edmontone a neskôr na stovke v Brisbane dokopy 8 medailí. V roku 2007 sa však postavila pred súd s priznaním, že v rokoch 2000 a 2001 užívala zakázané látky, ktoré jej bez jej vedomia podával tréner Trevor Graham. Hoci bol uznávaným trénerom, po vypuknutí tohto škandálu ho na neurčito vylúčili zo všetkých štruktúr. Testy potvrdili, že väčšina jeho zverencov, vrátane Marion mali pozitívne výsledky na zakázané látky. Marion si však v roku 2008 odsedela pol ročný trest za krivú výpoveď.

vzpírání

·         Futbalista Diego Maradona
Kto by nepoznal neuveriteľnú legendu futbalového sveta. Napriek všetkým rozporom bol výborný futbalista, no aj jeho kariéru poznamenali dopingové a drogové škandály. Za jeho pôsobenia v Neapole, po zisku pohára UEFA sa prevalila kokainová aféra a jeho vzťahy s mafiou. Za kokain dostal dištanc na 15 mesiacov a z Neapola odišiel. Dokonca absolvoval aj liečenie na Kube. Po dvoch rokoch, v sezóne 92/93 nastúpil za španielsku Sevillu, ale o rok neskôr prechádza do Newell´s Old Boys. Ďalší škandál na neho čakal o rok neskôr, po futbalových MS v Amerike. Zahral si len 2 zápasy a hneď neprešiel testom na zakázanú látku efedrín. Maradona sa to snažil vysvetliť užívaním energetického nápoja Rip Fuel, ktorý mu podával jeho tréner.  Vďaka užívania kokainu je dodnes odkázaný na pravidelnú lekársku starostlivosť.