Zastaraný typ žiaroviek ukončil svoj predaj a nahradilo ho nové, úspornejšie a efektívnejšie osvetlenie, ktorého dokonalým zástupcom sú v tomto smere produkty LED https://www.ledprodukt.sk/.
Ide nielen o modernejšiu a ekologickejšiu, ale predovšetkým úspornejšiu formu osvetlenia, ktorého prioritnou súčasťou sú diódy led. Tie k svojej prevádzke potrebujú oveľa menší odber elektrickej energie a navyše majú dlhšiu životnosť vrátane bezchybného chodu.

žárovka

Pre zaujímavosť, ale aj lepšiu predstavu týchto vlastností si skúsme porovnať tzv ledky s klasickými, dnes už zastaranými žiarovkami.
Zbadáme veľa kladných stránok hovoriacich v prospech LED (Light Emitting Diode). Najznámejším a možno prioritným dôvodom ich popularity je predovšetkým už zmienená úspora nákladov za elektrickú energiu. Úspornosť tejto novšej technológie sa uvádza v efektívnej miere 80 až 90 %, čo je skutočne pozitívny výsledok a ide tak o vhodnú voľbu pre všetkých, čo chcú šetriť na pravidelných poplatkoch za svietenie. K efektívnym a zároveň zaujímavým faktorom efektivity sa radí tiež poznanie, že zatiaľčo klasická žiarovka so spotrebovanej energie vytvorila len 8 % svetla, led žiarovka z odberu vyprodukuje až 90 % svetla a naopak len 10% tepla.

hruška

K ďalším pozitívnym vlastnostiam vraviacim v prospech led musíme určite priradiť prakticky nulovú potrebu údržby a napriek tomu podstatne vyššiu životnosť. Počas celej prevádzky totiž nebude potrebná výmena vypáleného zdroja, s ktorým si hlavu lámať aj tak nemusíme, pretože tzv ledky majú oproti klasickým žiarovkám údajne až 50 x dlhšiu životnosť. To zároveň symbolizuje aj praktickú stránku, a teda 50 x menšiu starostlivosť s neustálym kupovaním a vymieňaním nových žiariacich zdrojov.
V prípade širšieho a trvalejšieho používania osvetlenia led bude onedlho značná takisto finančná návratnosť v podobe nižších mesačných poplatkov a tiež prakticky nulovej potrebe investície do výmenu pokazených žiaroviek za nové.