Študenti, žiaci, ľudia, ktorí sa venujú jazykom, sa neustále musia učiť nové veci. Musia čítať množstvo kníh, materiálov, vzdelávať sa v tom, čo chcú v budúcnosti robiť. Niekedy to ide ľahko, ak nás dané učivo baví, chceme získať viac poznatkov, túžime sa v danom obore zlepšovať. Avšak ,existujú momenty, kedy sa nám do učenia naozaj nechce. Buď ide o tému, ktorá nás absolútne nezaujíma alebo si ju nedokážeme zapamätať tak ako by sme chceli. Nevieme sa pri učení sústrediť, prípadne dokonca ani danému textu nerozumieme. Ako si s tým môžeme poradiť? Existujú rôzne metódy ako na to a my vám poradíme.

studium,.jpg

Jednoznačne je potrebné vytvoriť si vhodné podmienky pre učenie. Už od začiatku by sme si mali vybrať miesto, kde tento proces bude prebiehať. Mali by sme si zabezpečiť dostatok svetla, kvalitný vzduch a pokoj. Potrebný je rovnako aj systém a poriadok okolo seba. Je dôležité, aby sme sa neučili v chaose, pretože to môže vnímať negatívne na celý proces učenia sa. Taktiež si potrebujeme naplánovať čas. Mali by sme si presne stanoviť od kedy do kedy sa budeme venovať knihám a novým poznatkom a kedy si urobíme malú prestávku. Nie je dobré, ak sa učíme 5 hodín vkuse, pretože náš mozog nestíha všetko vstrebať a v podstate sa nenaučíme nič. Ak chceme mať istotu, že si niečo zapamätáme, nesústreďme sa iba na text písaný v knihách. Vytvorme si vlastné poznámky, pretože týmto spôsobom sa učíme, hoci nevedomky, pretože písanie poznámok si pamätá naša ruka a v podstate čítame naše vlastné myšlienky.

Pri učení vo veľkom množstve pracujeme s našou pamäťou, preto je dôležité stále si opakovať naučené poznatky, vracať sa k nim a neskôr k nim pripájať nové a nové informácie. Existujú aj rôzne spôsoby, kedy sa učíme hrou. Učenie si môžeme spríjemniť všelijakými spôsobmi, ale najdôležitejšie je opakovať si v hlave jednoduché – nemusím sa to naučiť, chcem sa to naučiť. Túžba vedieť viac a presvedčenie seba samého o tom, že to naozaj chceme, proces učenia jednoznačne zlepší.

učení.jpg

Aj v tomto prípade platí, že by sme nič nemali robiť na poslednú chvíľu. Stres je totiž náš najväčší nepriateľ a tým, že všetko odsunieme až na posledný deň pred dôležitým testom, písomkou alebo skúškou, škodíme len sami sebe.