Ak sa váš dom, alebo záhradka nachádzajú v blízkosti lesa, alebo miest kde sa pestujú poľnohospodárske plodiny, môžete sa stretnúť s problémom v podobe divej zvery. Diviaky, vysoká zver, či líšky, neraz nezastaví ani kvalitný plot. Vedia ho preskočiť, podliezť, alebo dokonca zvaliť. Ak máte takýto problém i vy, existujú spôsoby, ako zver udržať v bezpečnej blízkosti do svojho príbytku.

srnka
 
Pomerne účinným riešením sú elektrické ploty. Ide však o väčšiu finančnú investíciu. Nehovoríme iba o samotnom nákupe plotu, ale i o jeho inštalácií a nákladov na prevádzku. Aby fungoval tak, ako má, musí byť neustále pripojený na elektrický zdroj. Ak totiž zvieratá zistia čo i len raz, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo, plot sa stane neúčinným. Ak sa však pre túto možnosť rozhodnete, nezabudnite plot pravidelne kontrolovať. Ak nájdete spadnuté, alebo dopojené časti, čo najrýchlejšie ich opravte. Toto riešenie je vhodné ako doplnok ku klasickému, vyššiemu plotu. Ak by ste použili iba elektrické ohradníky, vysoká zver nemá problém s ich preskočením a diviaky so zvalením.
 
Lacnejšou a jednoduchšou alternatívou, sú pachové odpudzovače.Aplikujú sa pozdĺž plotov a fungujú naozaj účinne. Nevýhodou je, že ak chcete odohnať viaceré druhy zvery, musíte siahnuť po rozličných druhoch odpudzovačov, pretože na každé zviera funguje niečo iné. Samozrejme, že tieto látky nie sú večné. Aby plnili svoju funkciu, musíte ich na miest aplikovať opakovane. Záleží to od konkrétnej značky výrobkov, väčšinou sa však táto doba pohybuje medzi štyrmi až desiatimi týždňami.

liška
 
Na zver fungujú aj odpudzovače založené na báze vysokofrekvenčných zvukov.Ľudské ucho ich nepočuje, ale pre zver sú hotovou pohromou. Ak máte psa, mačku, alebo iné domáce zvieratá, tomuto spôsobu sa radšej vyhnite. Rovnaký vplyv majú totiž aj na ne.
Efektívnejším spôsobom sú akustické odpudzovače v spojení s tými vizuálnymi, niekedy dokonca i pachovými. ide o pásiky, ktoré sú napustené chemickými látkami, vo vetre vydávajú vysoký piskľavý zvuk, alebo odrážajú svetlo.