Veľa z nás si pamätá na naše detstvo. Skoro všetkých sme v okolí bydliska poznali a zdravili im. Bližšie vzťahy neboli výnimka. O to väčšie je prekvapenie teraz, keď sa mnohí mladí presťahujú do nového a úplne ignorujú svojich spolubývajúcich v okolí. Nie je to len faux pas, ale aj nezdvorilé a koniec koncov neefektívne. Možno teraz nie, no v budúcnosti pri riešené spoločných záujmov budú musieť byť vaše vzťahy ako tak otužilé. Nezabúdajte preto, že nebývate sami.

ulice

V meste
V bytovke sa často stáva, že mladí ľudia prehliadajú susedov kvôli zdĺhavým rozhovorom, ktoré si myslia, že vyžadujú. Mnohí sa tiež radšej držia v úzadí, ak mali nejaké nepríjemné spory už pred tým. Nezabúdajte však, že život v bytovke je viac menej prepojení a že vaša ignorácia a nezúčastnenosť vám dokáže urobiť poriadku galibu. Domové schôdze často riešia rôzne nápady ako aj návrhy, ktoré chcú u seba v bytoch ľudia realizovať. Ak budete mať dobré vzťahy, nebude také ťažké presvedčiť susedov o tom, že tú rekonštrukciu naozaj potrebujete. Nezabúdajte ani na spoločné povinnosti. Utieranie spoločných priestorov je samozrejmosť v každom bloku. Ak nebudete mať čas, silu, alebo budete pracovne vyťažený, vaši susedia vám dokážu pomôcť.

Na dedine
Na dedine sú vzťahy často otvorenejšie a smelšie. Niet sa čomu čudovať. Ľudia sa spoliehajú na seba navzájom, keďže mesto je občas naozaj ďaleko. Taktiež si život na vidieku vyžaduje iný prístup. Nekonečné staranie sa o vašu nehnuteľnosť a pozemok je to, čo každý dobre pozná a ľudia si navzájom vďaka kamarátskym vzťahom dokážu pomôcť, podeliť sa a tiež zahnať samotu, ak nemáte nikoho po blízku.

vesnice

Ako na to?
Základom je dobrý dojem. Dajte si pozor na sťahovanie alebo prerábku, aby ste tým svojich susedov nevytočili skôr, ako vás spoznajú. Nezabudnite zdraviť všetkým, koho v okolí bydliska stretnete. Obyčajný pozdrav vie totiž o človeku povedať mnoho. Na škodu nie je ani ísť a zoznámiť sa s najbližším susedom, či bytovým dôverníkom a čo to doniesť. Nie je to síce povinnosť, no dobrá zámienka nato, aby ste sa dlhšie porozprávali a poriadne zoznámili. Týmto vám odpadne stres z nových ľudí a aj z prípadných starostí.