V tomto článku budeme hovoriť podrobne o tom, ako naučiť dieťa čítať. Zvážte existujúce metódy vyučovania čítania: od klasických až po tie špecifické. Tento článok je určený na štúdium rodičov a ich detí všetkých vekových skupín. Môžete ich naučiť čítať vo veku 6, 5, 4 roky, 3 roky, 2 roky, rok či dokonca aj novorodenca .
Klasické vyučovacie metódy

kniha

·         Týmito metódami sa naučí čítať väčšina detí.
·          Ich základný princíp je od jednoduchých až po komplexné. To znamená, že najprv sa naučia písmenká, potom sa naučia dať tieto písmenká do slabík, potom do slov a potom sa naučia aj pochopiť význam jednoduchých viet.
·         Musím povedať, že dieťa môže začať prejavovať záujem o písmenka ešte skôr, ako začne hovoriť.  Tento záujem by mal byť podporovaný všetkými možnými spôsobmi. Môžete si pomáhať hračkami rôznych formátov, ako sú napríklad : písmená na magnetoch, či penové skladačky písmen, drevené hračky…
·         Ak budete dieťaťu často ukazovať nejaké písmenko a opakovať aké to je, časom si to zapamätá a bude opakovať po Vás – opakovanie je matka múdrosti a u malých detí to platí viacnásobne.

čtení

Metodika Domana-Maničenka
·         Americký lekár-fyzioterapeut Glenn Doman aktívne pracoval na výučbe detí s léziami nervového systému. Vo svojom systéme použil karty s červenými bodkami, obrázkami a slovami. 
·         Doman veril, že kvôli aktívnemu využitiu grafických obrázkov budú rozvinuté aj rezervné oblasti mozgu.  V skutočnosti sa aj ukázalo, že počas dlhšej práce sa počas mnohých mesiacov vyskytli značné zmeny.
·         Mentálne zaostalé deti prekonali svoj zdravý úspech vo vývoji.
·         Vďaka svojej účinnosti sa začala aktívne používať metóda Glen Domana aj na rozvoj zdravých detí.

pohádka

·         Pre mnohých psychológov sa Domanove karty stali hlavným učebným materiálom.
Či už máte zdravé dieťa alebo s nejakým mentálnym postihnutím, nebojte sa s nimi pracovať. Správna technika rodiča určite dosiahne pozitívne výsledky.