Francúzske okná, alebo terasy sa pomaly aj v našich končinách začínajú udomácňovať. Tento prvok, by sme mohli opísať ako zasklený balkón. Niekoľko rozdielov, sa však nájde.

skleněné zábradlí

Čo si predstaviť pod pojmom Francúzske okno?

Francúzske okná, sú v podstate obrovské tabule skla osadené v ráme. V prípade balkónov, sa teda nejedná o jeho celé zasklenie. Okno sa umiestni nad zábradlie a tak vznikne priestor podobný zimnej záhrade. V domoch sa zas využívajú namiesto presklených dverí.

Ak by ste si týmto spôsobom chceli prerobiť balkón v panelákovom dome, môžete sa stretnúť s niekoľkými prekážkami.

  1. Potrebujete povolenie od správcu a aj všetkých obyvateľov paneláku
  2. Daný panelák musí byť na takéto okno, takpovediac stavaný. Jeho inštaláciu teda musí povoľovať statika.
  3. Ak by ste splnili prvé dva body, musíte rátať s pomerne veľkými nákladmi. Prvým krokom je statik, ktorý musí udeliť oficiálne povolenie. Ďalej budete potrebovať povolenie z príslušného stavebného úradu.
  4. Takáto rekonštrukcia v paneláku nie je najjednoduchšia, hlavne ak bývate na vyšších poschodiach.

Problémom je hlavne nadrozmerná veľkosť a váha takýchto okien. Z tohto dôvodu sa môže stať, že statika panelového domu neumožní ch inštaláciu.

terasa

Alternatívne riešenie

Asi nerozumiete prečo vás od francúzskeho okna odrádzame. To nie je vôbec pravda. Je ale dobré, ak budete vedieť, s čím rátať. Pokiaľ by ste zistili, že vo vašom byte je takáto realizácia nemožná, ešte stále existujú menej náročné riešenia, ktorými môžete tento francúzsky štýl napodobiť. Reč je najme o sklenených zábradliach. Výbornou voľbou sú napríklad stĺpikové konštrukcie. Sú ľahké a ch inštalácia nie je vôbec náročná. z tohto dôvodu sa vyhnete problémom so statikou a žiadosťami na stavené úpravy. Cena sklenených zábradlí, je v konečnom dôsledku taktiež nižšie. Takže nemusíte zúfať.