Existuje nespočetné množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú danú generáciu, tieto faktory sa, samozrejme, časom neustále menia a tým nútia zmenu aj pre tých, ktorý prídu po nich. Tá moja sa neustále stretáva s otázkou, prečo nezmýšľa o založení rodiny v mladšom veku. Dôvodov môže byť nekonečne veľa a veľká časť z nich je veľmi individuálna. Avšak nájdeme aj taký, s ktorým sa mnohý stotožňujú.

rodiče

V minulosti bol výber stredných a aj vysokých škôl veľmi obmedzený, prevažná väčšina žiakov sa dostala na odbornú školu a z tade rovno putovala do zamestnania. Vďaka tomuto sa ľahko mohlo stať, že mladí ľudia už vo svojich dvadsiatich rokoch boli po svadbe a čakali svoje prvé dieťa. Dnes však máme oveľa širší výber škôl, zameraní a pracovných možností. Čo je absolútne úžasná vec, ale deti často netušia akým smerom sa vlastne chcú podieť. A tak namiesto do zamestnania putujú po odbornej škole na vysokú s úplne iným zameraním, pretože počas štúdia zistili, že si vybrali niečo, čo ich vôbec nezaujíma.

Ďalšie minimálne tri roky strávia na vysokej škole (ak majú šťastie strávia tieto roky študovaním niečoho, čo ich naozaj baví a zaujíma) a zrazu majú skoro 27 rokov, diplom v ruke, a žiadnu prax. A kým sa dopracujú na lepšie pozície, aby vedeli bez problémov zabezpečiť svoju rodinu, už je v očiach staršej generácie príliš pozde na to, aby nejakú rodinu zakladali. Všetci si na túto dilemu môžu vytvoriť svoj názor, jedným nepochybne ostáva aj to, že sa oplatí počkať kým sme schopní svoje deti zabezpečiť.

matka s dcerou

Keď už sme načreli do minulosti nedá sa nespomenúť aj otvorenie hraníc medzi krajinami. Dnes už môže ktokoľvek vycestovať kamkoľvek by len chcel. A toto je rozhodne viac než lákavá ponuka pre mladých. Kto by nechcel vidieť svet, spoznať cudzie kultúry, naživo zažiť ako vyzerá život v rôznych kútoch sveta? Ak k tomu prirátame všetky organizácie a firmy, ktoré ponúkajú možnosť vycestovania za nízke alebo žiadne poplatky ľahko pochopíme prečo mladí nevedia odolať “volaniu sveta“. Často sa výlet na pár týždňov pretransformuje do túžby študovať alebo pracovať v cudzine. A keďže nie každému sa zdá založenie rodiny s cudzincom ako najlepší nápad, viacerí pobudnú pár rokov v zahraničí, nazbierajú skúsenosti a prax. Kým rodina a ostatné povinnosti ostávajú na druhej koľaji pokiaľ sa nevrátia domov.

Na druhej strane mince sa však nachádza síce malý, ale aj tak dôležitý počet mladých ľudí, ktorí si rodinu zakladajú okamžite po ukončení školy. Buď z vlastného presvedčenia alebo vďaka náhode prírody. Koniec koncov, čas kedy si založiť rodinu je individuálne rozhodnutie, a tak dôvodov prečo, ako a kedy môže existovať toľko ako existuje ľudí na svete.