Reč je najmä o mobilných telefónoch. Množstvo ľudí v meste, reštauráciách či nákupných centrách vidieť so smartfónom v ruke. Kým kedysi sme tieto zariadenia používali výlučne na telefonovanie a písanie SMS správ, dnes môžeme povedať, že tieto aktivity sa postupne vytrácajú. Písanie nám zaberie veľa času, ale vzhľadom na ľahkú dostupnosť k wi-fi pripojeniu a mobilným dátam od každého operátora, väčšina textových správ je cez rôzne aplikácie. Tých je na trhu niekoľko a každá je dobrá v niečom inom. Ktoré sú v našich mobilných telefónoch najviac sťahované a využívame ich každý deň?

aplikace
 
Messenger       Samozrejme túto aplikáciu nemusíme ani predstavovať. Najpopulárnejší zdroj konverzácie. Keď klasické textové správy už nestačili, vývojári prišli s aktualizáciami, v ktorých nechýbajú hlasové odkazy, on-line hovor či veľké množstvo smajlíkov a nálepiek. Množstvo ľudí preferuje práve túto aplikáciu kvôli jej zábavným hrám. Práve tie si môžete zahrať aj so svojimi on-line kamarátmi. Prepojená je s Facebookom a vy tak môžete kontaktovať svojich priateľov na tejto sociálnej sieti.
 
Skype              Skype využívajú skôr  ľudia, ktorí využívajú svoj smartfón na pracovné účely a komunikujú prevažne so zákazníkmi. Ide o prehľadnejšiu, serióznejšiu aj rýchlejšiu appku. Nenájdete v nej nič zbytočné a jednoducho sa skontaktujete s kým potrebujete.
 
WhatsApp       Na whatsappe nájdete v podstate to isté, čo vám ponúkajú aj iné komunikačné appky. Výhodou však je, že nie ste tak ľahko dostupný a kontaktovať vás môžu užívatelia na základe vášho telefónneho čísla. Po stiahnutí uvidíte, kto z vašich kontaktov v telefónnom zozname WhatsApp používa a môžete mu napísať alebo zavolať.

telefon
 
Nevýhodou týchto aplikácii je nutnosť internetového pripojenia. Mobilný operátori sú však natoľko prispôsobení dobe, že ponúkajú výhodnejšie balíky dátových služieb ako paušálov s hlavnými činnosťami. Preto sa vám komunikácia finančne oplatí viac pomocou takejto formy.