Istotne už viacerí zvažovali možnosť vyraziť do Chorvátska či Talianska autom a z takéhoto rozhodnutia celkom iste plynie viac pozitív ako negatív. Pravdaže sa svojím komfortom nevyrovná leteckej doprave, ale poskytuje hneď niekoľko možností, ktoré by sa Vám sa iných okolností nenaskytli.

auto

Výhody: Najväčšou výhodou pri cestovaní autom je možnosť naplánovať si detaily a priebeh trasy. Sami si môžete vybrať, kedy si odpočiniete, zdriemnete alebo sa zastavíte a ponaťahujete sa. Rovnako dobrým argumentom sú aj nižšie ekonomické náklady v porovnaní napríklad s letenkami. Počas cesty môžete kedykoľvek zastaviť na pobreží a vychutnať si pohľad na more. Nikam sa predsa neponáhľate.

Nevýhody: Za najväčšie mínus môžeme pokladať už spomínané výdavky na benzín a diaľničné a iné cestné poplatky. Ak si zvolíme nesprávny čas, na cestách nás môžu prekvapiť aj dlhočízne kolóny a vyčerpanosť počas jazdy.

Ako si teda správne zvoliť čas?
Ten kompletne závisí na Vás, avšak najlepšou voľbou je vyhnúť sa dňom, kedy sa menia dovolenkové turnusy ako sú piatok a víkend. Uprostred týždňa býva na cestách aj diaľniciach menej áut. Nočná jazda má síce svoje výhody, ale ak nie ste zvyknutí šoférovať v tme, radšej by ste mali vyraziť skoro ráno.

Čo všetko treba ak chcem vyraziť?
Ak ste zvážili všetky pre a proti, potom by ste ešte mali skontrolovať, či je s Vaším autom všetko v poriadku a je pripravené na cestu.  
–          V prvom rade sú najpodstatnejšie všetky doklady ako vodičský a technický preukaz a samozrejme, nezabudnite na poistenie.
–          Autolekárnička je samozrejmosťou – pribaľte k nej však aj reflexnú vestu.
–          Nemala by chýbať ani rezerva a klimatizácia.
–          Skontrolujte stav oleja a zvážte prípadnú servisnú prehliadku.
–          Doplňte vodu do ostrekovačov.
–          Uistite sa, že sa nepokazili pásy alebo brzdy.

cesta

Ak je všetko ako má byť, nakoniec si pribaľte podstatné maličkosti, ktoré Vás počas šoférovania udržia v strehu – vyberte si Vašu obľúbenú hudbu (ale pozor – určite nie pomalú a upokojujúcu!) a do termosky nalejte kávu – hoci má len krátkodobý účinok, pomôže Vám najmä počas noci udržať oči otvorené. Rovnako tak fungujú aj energetické nápoje a zelené čaje.
Šťastnú cestu!