Výsadba akejkoľvek záhrady obnáša množstvo práce a preto nie je na škodu jej organizácia a naplánovanie vopred. Hlavne ak chcete aby vám rozkvitala postupne a prinášala svoje „ovocie“ po celý rok. Záhrada štyroch ročných období zabezpečí aby bol váš dom obklopený farbami od skorej jari až po koniec zimy.

zahrada

Základom takejto záhrady je výber rastlín vhodných do vášho podnebného pásma. V závislosti od toho kde žijete môžete použiť rôzne kombinácie trvaliek, letničiek, kontajnerových rastlín, kríkov a stromov. Zatiaľ čo pre záhradníkov na juhu existuje nekonečný výber kvetov s celou škálou farieb, záhradníci žijúci na severe môžu podobný efekt dosiahnuť rastlinami zo zaujímavo tvarovaným a sfarbeným lístím.

tulipány

Prenosná záhrada
Okrem pestrej kvetinovej záhrady môžete vytvoriť aj záhradu kde budú sezónne kvety a letničky zasadené do veľkých prenosných kontajnerov a nádob. Je to skvelá alternatíva pre tých čo žijú v chladnejších oblastiach a navyše tým odpadajú myšlienky a starosti na zazimovanie záhrady. Prenosné nádoby ponúkajú flexibilné riešenie, môžete ich rozmiestňovať podľa vašej ľubovôle a vytvárať rôzne kompozície. Krásne ukážu viacposchodové kombinácie kríkov, trvaliek aj letničiek. Takéto pestovanie môže tiež poskytnúť možnosť meniť vašu výsadbu s každou novou sezónou.

Hoci sa výber vašich rastlín a kvetov môže líšiť v závislosti od regiónu a množstva slnečného svitu, ktoré dopadá na vašu záhradu skladba kvetov, ktoré uvádzam nižšie vám poskytne aspoň približnú predstavu ako by mohla vaša záhrada štyroch ročných období vyzerať:

Jarné rastliny
•tulipány, krókusy, snežienky, narcisy, pivónie, sirôtky, zlatý dážď

louka

Letné rastliny
•všetky druhy ľalií, echinacea, zínia, kapucínka, rudbekia, monarda, gaura, hortenzia

Jesenné rastliny
•astry, ozdobné trávy, chryzantémy, ozdobná zelenina ako kvitnúci kel či kapusta, rozchodníky

Zimné rastliny
•cezmína, hlohyňa šarlátová, arónia, hammamel virgínsky