Keď vyberáme zubnú kefku zaujíma nás vӓčšinou farba, cena a dostupnosť. Mali by sme sa však zamerať na niečo úplne iné.

kartáček

            V prvom rade treba vyberať podľa tvrdosti kefky. Ako najvhodnejšia pre správne čistenie zubov je práve tá najmӓkšia kefka, často s označením Soft. Táto kefka je šetrná k našim ďasnám a preto by sme mali zvážiť či dať prednosť aj ostaným kefkám, ako je Medium a Hard. Tie sa totiž často pohybujú na trhu v nižšej cenovej relácii a lákajú tak kupujúcich vďaka atraktívnym cenám. Ďalším dôležitým znakom kefky je počet jej štetín. Hovorí sa, že čím má kefka viacej štetín, tým je kvalitnejšia. Je to pravda. Viacej štetín znamená vӓčšia čistiaca plocha. Máme tak aj vӓčšiu šancu zachytiť nečistoty zo zubov, než s kefkou s riedkym obsadením štetiniek. Dôležitý je však aj tvar kefky. Najlepší tvar je zaoblený ako vajíčko. Áno tak vyzerajú na pohľad asi všetky kefky. Treba však pozerať skôr na kefky, ktoré majú štetinky vedľa seba, nie od seba. Pri dodržiavaní týchto pravidiel pri výbere kefky a pri správnom pohybe umývania zubov, tak máme šancu odstrániť nežiaduci povlak a naviac sa vyhnúť paradentóze či odhaleným kŕčkom.

            V dnešnej dobre si môžeme vyberať z naozaj širokej ponuky zubných kefiek. Novinkou na trhu je pár rokov už aj solárna kefka, ktorá hravo očistí vaše zúbky aj bez zubnej pasty. V rukoväti tejto kefky je svetlom aktivovaná titanoxidová tyčinka, slúžiaca ako polovodič. Keď je táto tyčinka vystavená dostatočnému zdroju svetla (denné svetlo), dokáže ho premeniť na záporne nabité ióny (elektróny). Tieto ióny  potom za pomoci slín v ústach priťahujú kladné ióny, ktoré predstavujú vodík z kyseliny v zubnom povlaku na zuboch. Kyselina sa teda neutralizuje. Zubný povlak sa rozkladá a zuby sú tak čistejšie a zdravšie. Ústna hygiena vďaka tejto kefke prebieha prírodnou cestou a naviac je aj úsporná, keďže netreba meniť celú kefku, len hlavice. Veľmi atraktívnou novinkou sa stáva aj kefka s drevenou rúčkou. Dá sa povedať, že táto kefka je revolučná. Celá kefka je totiž ekologicky rozložiteľná. Neobsahuje žiadne prímesy ftalátov ani Bisfenolu. Je teda 100%-tne ekologicky nezávadná.

kartáček zelený

Zubnú kefku by sme mali vymieňať minimálne každé tri mesiace. A keď sme chorí mali by sme po prekonaní choroby ihneď siahnuť po novej. Naša kefka je totiž pri chorobe plná mikróbov, preto je nevyhnutné ju vymeniť za novú. Nezabudnime na tieto pravidlá a siahnime po tej pravej kefke ktorá sa postará o naše zdravé zúbky.