Potraviny, oblečenie, technika,… koľko nohavíc denne nosíte?..a koľko ich máte v skrini? ….a nad koľkými rozmýšľate, že si ich kúpite?
Máte doma televízor? Určite áno, a okrem toho aj počítač, notebook a mobilný telefón. Určite sa ale u vás doma nájdu ďalšie telefóny, televízor aj v druhej izbe a ďalšia elektronika, ktorú sotva použijete raz za mesiac, ale hlavne, že ju máte.
To isté s jedlom. Viete, že najzdravšia je pre organizmus obyčajná voda?… koľko sladených vôd máte v zásobe?

odpady

Z toho všetkého vzniká odpad… odpad, ktorý zamoruje našu planétu. Tak napr. v roku 2016 pripadalo na jedného obyvateľa našej republiky viac než 350 kg smetí – obrovská kopa, čo poviete? Z toho sa recyklovalo len niečo viac ako 15%. Zvyšok odpadu skončil na skládkach, kde znečisťuje podzemné aj povrchové vody, pôdu a vzduch. Svojim nezodpovedným prístupom k našim potrebám a k odpadu ničíme práve to, čo potrebujeme pre život.

popelnice

Recyklácia – vykročte správnym smerom
Rozdeliť odpad do správnych kontajnerov nie je ťažké.
Zelený kontajner–  sklo
Modrý kontajner– papier
Žltý kontajner– PET fľaše
Vďaka recyklácii môže z papieru vzniknúť ďalší papier, z PET fliaš lavičky, alebo preliezky pre deti a zo sklenených fliaš a črepov nádherné vázy, alebo poháre.
Určite sa v blízkosti vášho domu nachádza aj kontajner na staré oblečenie. Ak máte v skrini oblečenie, ktoré už nenosíte, stačí ho len odniesť do tohto kontajnera – môže pomôcť ľuďom, ktorí toľko oblečenia nemajú.

čistá příroda

Upcyklácia – druhá šanca
Upcyklácia je pojem menej známy. Ak vám ale na zlepšení životného prostredia záleží isto ste už o ňom počuli. Ide vlastne o využitie starých vecí.
Určite ste už videli nábytok z drevených paliet – práve to je upcyklácia – využitie inak nepotrebných vecí na niečo iné, užitočné.
Dózy zo sušienok a cukroviniek vám môžu poslúžiť ako dózy na cestoviny a staré tričko, ktoré už vyšlo z módy môžete ešte využiť pri umývaní podlahy.
Zmeňte svoj spôsob života už dnes a o pár dní sa vám za to príroda poďakuje.