Akákoľvek dovolenka by mala byť predovšetkým zábavnou a relexačnou prestávkou vo vašom každodennom živote. Ak je však zle naplánovaná môže skončiť ako veľký hlavybôl. Preto si vyhraďte dostatočne dlhý čas na prípravu a plány.

vánoce

1)Vytvorte si zoznam 5 najlepších miest kam by ste chceli cestovať. Ak cestujete viacerí, nech ostatní urobia to isté.

2)Rozhodnite sa prečo chcete niekam cestovať, podstatne sa vám tým zjednoduší výber miesta. Spolu s dôvodom si určte účel dovolenky: relax, odpočinok, objavovanie nových miest, návšteva starobylých a historických pamiatok.

3)Sadnite si spolu zo svojimi priateľmi alebo rodinou, ktorá pocestuje s vami a prediskutujte všetky alternatívy. Počas niekoľkých dňov až týždňov si na každú diskusiu vyhraďte vždy určitý čas. Všetky body spíšte na papier, bude sa vám jednoduchšie hľadať kompromis. Pri výbere berte ohľad na miesto ale aj ročné obdobie.
Je určite veľký rozdiel ak sa jedná napríklad o letnú či zimnú dovolenku.

4)Berte do úvahy aj vekové zloženie „osadenstva“. Ak pocestujete s deťmi alebo starším človekom či telesne postihnutým, dobre si premyslite a zvážte cieľ cesty, aby bol čo najprístupnejší.

kufr

5)Starostlivo si rozvrhnite náklady na dovolenku a podľa toho vyberaje cieľovú destináciu. Na webe sa dajú nájsť vyhľadávacie portály, ktoré vám prispôsobia výber podľa vášho rozpočtu. Samozrejme majte na pamäti aj výdavky na cestu, jedlo, suveníry, vstupenky na rôzne atrakcie alebo do historických pamiatok a iné aktivity.

pláž

6)V ideálnom prípade sa všetci, ktorí cestujú zhodnú na tom istom mieste. Ak sa tak nestane skúste dosiahnuť kompromis:
• ak máte na výber dve veľmi podobné destinácie, vyberte tú prvú a dohodnite sa priateľmi, že druhá alternatíva v poradí dostane príležitosť najbližšie
• nájdite zlatú strednú cestu, ak je každá prvá voľba určená pre prvú cieľovú destináciu príliš odlišná, najdite takú, ktorú by každý chcel navštíviť
• napíšte na papieriky všetky destinácie a niekto nezaujatý nech vylosuje víťaznú destináciu