Sťahujeme si na náš počítať nové fotografie z dovolenky, keď nám operačný systém vyhodí tak dôverne známe upozornenie: „Na Vašom disku je nedostatok miesta“ . Nevadí. Siahneme po usb kľúči, ale ten je tiež plný. Čo teraz? Neostáva nám nič iné, než sa pustiť do triedenia zbytočností, ktorých máme plný počítač. V tom najlepšom prípade sa nám podarí nejaké to miesto uvoľniť a fotky nahrať. Ale počítač je plný opäť.

systéme
 

V domácnosti udržiavame poriadok

 
Ako zabezpečiť dostatok miesta na ustavične hromadiace sa dáta? V prvom rade je to poriadok v počítači. Niekedy náš osobný, pracovný, či domáci počítať vyzerá ako roky neuprataný izba. Patríme medzi tých, čo všetko ukladajú na pracovnú plochu? Zobrazenie takej plochy pôsobí ako keď otvoríte skriňu a vysypú sa z nej na vás všetky veci!
Ale či už ukladáme súbory na plochu alebo do iných priečinkov, potrebujeme si vytvoriť systém a staré, nepoužívané dokumenty pravidelne vymazávať. Existuje na to taktiež množstvo aplikácií, ale tie najprv musia mať voľné miesto v počítači, aby sme ich mohli nainštalovať, pravda?
 
disk

Pivnica, garáž, špajza

 
Ak nám na naše veci v domácnosti nestačia už odkladacie priestory skríň, políc, siahneme po ďalších priestoroch. Napríklad po pivničných, alebo si zabezpečíme garáž.
Podobne aj s dátami. Najjednoduchším spôsobom, ako si zabezpečiť množstvo nového priestoru je zakúpenie externého pevného disku. Veľkosť, cena a kvalita týchto zariadení je rôzna, preto si treba vybrať podľa našich požiadaviek a možností.
Náročnejší, ale omnoho sofistikovanejší spôsob spravovania svojich dát, ako sú fotky, filmy, hudba a mnohé iné, je domáce dátové úložisko, nazývané aj domáci cloud.
Ide o samostatne fungujúce zariadenie, pripojené na domácu počítačovú sieť. Výhodou tohto zariadenia oproti klasickému externému disku je, že máte svoje súbory stále k dispozícii na ktoromkoľvek vašom zariadení.
A pokiaľ dátové úložisko pripojíte na internetovú sieť, môžete ku svojim dátam pristupovať aj zdiaľky.