Každý máme nejaké to svoje obľúbené miesto a hrady a zámky istotne do tejto kategórie zapadajú. Ak aj vy patríte k nadšenom určite by ste to boli práve vy čo by vedeli rozprávať pútavé príbehy  nie naopak. Každopádne ak by sme mali poradiť my vám, kam ísť za výletom alebo len tak na nedeľnú vychádzku. Vrelo by sme vám odporučili návštevu Devínskeho hradu neďaleko nášho hlavného mesta Bratislavy.
 Zrúcanina hradu.jpg
Bola by totiž veľká škoda ak by ste sa obmedzili iba prechádzkou po Bratislave. A maximálne tak vybehli pozrieť prezidentský palác. Nechceme tu nikomu nahovárať že to nestojí za pozretie. No aj taká hradná zrúcanina má svoje čaro a niečo do seba. Tak prečo pre tentokrát neskúsiť niečo iné. Navyše ani so samotnou dopravou si nemusíte lámať hlavu, pretože za pomoci MHD sa dá dostať až k blízkemu parkovisku a odtiaľ to už hravo zvládnete. Tak prečo to teda nevyskúšať. Navyše v blízkosti parkoviska sa nachádza hneď reštaurácia a tak nehrozí aby ste ostali hladný.
 Devín, Bratislava.jpg
 
 
Ale teraz trocha histórie, veď preto ste tu
 
Z pôvodného vzhľadu hradu sa zachovali iba spomínané hradné zrúcaniny. Snáď najznámejšia bola veža. Tá bola aj na 10 halierovej minci, ak si ešte spomínate. Jej význam skvel najme vo svojej polohe a výhľade ktorý poskytovala. Keďže hrad mal najme obrannú funkciu, nikoho neprekvapí že bol z jeho veže dokonalý výhľad na sútok riek Dunaj a Morava. Nehovoriac o tom že keď je dobré počasie je vidieť Rakúsko a Česko. Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, jedná sa o významné miesto v našej histórií. Pretože tu začali svoju púť Sv. Cyril a Metod. Ale tiež toto miesto stálo pri zrode Veľkomoravskej ríše. Z nám bližšej histórie je potrebné spomenúť Ľudovíta Štúra a jeho oživenie slovanskej spolupatričnosti. Takže teraz po týchto zopár riadkoch, je každému zrejmé o aké významné miesto v našej histórií sa jedná. A pevne veríme že ho najbližšie nezabudnete navštíviť.